close
تبلیغات در اینترنت
پدیده های جالب اب هواشناختی

ما را دنبال کنید

جستجوگر

هشدار هواشناسی


  اطلاعیه 96/09/27

ورود به انجمن

عضویت

  عضويت سريع

  نام کاربری :
  رمز عبور :
  تکرار رمز :
  ایمیل :
  نام اصلی :
  کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد

تبلیغات

آمارگیر

 • :: آمار مطالب
 • کل مطالب : 381
 • کل نظرات : 2251
 • :: آمار کاربران
 • افراد آنلاين : 3
 • تعداد اعضا : 287
 • :: اطلاعات شما
 • آي پي : 54.167.230.68
 • مرورگر :
 • سيستم عامل :

هواشناسی گیلان ، مازندران و گلستان درسترین و بهترین پیش بینها در این سایت

http://www.rozblog.com/admin/attachment/caspianweather/9_38632_0.gif

تبلیغات

تبلیغات

بنا به گزارش "اداره ملی اقیانوس شناسی و هواشناسی آمریکا" (ان او ای ای)، ال نینو در حال شکل گیری در قوی ترین حالت خود از سال 1950 میلادی یعنی زمان پیدایش آن تاکنون است. این پدیده طبیعی هر 2 تا 7 سال یک بار رخ می دهد و تا 6 الی 18 ماه ادامه دارد.

"مایک هالپرت"، معاون مرکز پیش بینی آب و هوا آمریکا می گوید: ال نینو قوی تر از همیشه در راه است و تاثیرات عظیمی بر شرایط دمایی زمستان امسال در سراسر جهان خواهد داشت. نمودارهای دمایی حاکی از آن است که در فصل سرما شاهد جریان های برفی خواهیم بود. با این حال، فرکانس، تعداد و شدت این سوانح طبیعی را نمی توان در زمانبندی فصلی تعیین کرد.

پدیده ال نینو نوسانات متضاد آب و هوایی را در سراسر جهان بروز خواهد داد و ایران و کشورهای همسایه در منطقه خاورمیانه از این قاعده مستثنی نیستند.

بنابر این گزارش، گرد و غبار نامنظم، بارندگی و تغییرات دمایی شدید از جمله تاثیرات پدیده ال نینو بر آب و هوای جهان خواهد بود. این پدیده زمانی رخ می دهد که درجه حرارت اقیانوس آرام در شرق و مرکز بسیار گرمتر از حد معمول باشد که اغلب تغییرات آب و هوایی در سراسر جهان را از جمله وزش باد، تغییرات الگوهای بارندگی ، تغییر فشار سطح دریا و درجه حرارت را نتیجه می دهد.

طبق آخرین گزارش سازمان جهانی پیش بینی آب و هوا " وابسته به سازمان ملل متحد، اختلاف دو درجه ای در دمای سطح دریا در آب های اقیانوس هند و اقیانوس آرام نسبت به میزان متوسط، حوادث غیر قابل پیش بینی آب و هوایی را در سراسر خاورمیانه ایجاد خواهد کرد. پدیده گرم شدن سطح دریا ال نینو را جزء چهار قوی ترین حوادث طبیعی از سال 1950 قرار خواهد داد؛ زمانی که سیل و خشکسالی ناهنجاری هایی را در روند منظم آب و هوایی ایجاد کرد.

"عمر بادور"، دانشمند سازمان WMO گفت: در حالی که پیش بینی دقیق ناپداری ها و ناهنجاری های آب و هوایی پیش از فرا رسیدن فصل سرما بسیار دشوار است، آب و هوای غیر معمول زمستان پیش رو در کشورهای خاورمیانه تعجب آور نخواهد بود.

در ابتدای دهه 80 قرن گذشته میلادی، ال نینو کشورهای منطقه شرقی آسیا را با خشکسالی شدیدی مواجه کرد اما شواهد جدید نشان می دهد این پدیده ممکن است علاوه بر تغییرات در شرایط آب و هوایی، با افزایش بارندگی در 15 سال آینده همراه شود.

سازمان پیش بینی آب و هوایی کشور عمان با همکاری پلیس و نیروهای امدادی وضعیت فوق العاده اعلام کرده است و این کشور خود را برای بارندگی شدید چهار ماه آینده آماده می کنند. انتظار می رود که پدیده ال نینو تاثیر عمده ای بر میزان بارندگی کشورهای منطقه خاورمیانه داشته باشد.

اکثر الگوهای آب و هوایی بین المللی نشان می دهد که قدرت پدیده ال نینو سال 2016-2015 میلادی به احتمال زیاد تا پایان سال میلادی جاری رفته رفته تقویت خواهد شد.

این رویداد طبیعی قوی با احتمال افزایش بارندگی ها در نواحی شرقی آفریقا نیز مرتبط شده است. ال نینو سال 1998-1997 بیماری همه گیر و ویرانگر مالاریا را در سراسر منطقه آفریقا از جمله شمال شرقی کنیا افزایش داد

مردم مهدیشهر اعتقاداتی دارند که خاستگاه آن عشایر سنگسری است آنان در زمینه آب و هواشناسی و پیش بینی هایی دارند که بسیار جالب توجه بود.

وقتی بحث هواشناسی می شود همه ما یاد نقشه های هواشناسی پیچیده ماهواره ای می افتیم که بسیار دقیق بوده و در دست متخصصان امر قرار دارند. اما این سوال مطرح می شود که قبلا که این نقشه های ماهواره ای پیچیده وجود نداشته چه کسانی وضعیت هوا را پیش بینی می کردند.

در گذشته های دور افراد سالخورده و صاحب تجربه دارای اطلاعات جامع و کاملی بودند که از روی حرکات ابرها، بادها، خورشید، ماه و حتی حرکات حشرات و دام ها، وضعیت هوا و تغییرات جوی را تشخیص می دادند و یا حداقل پیش بینی می کردند.

دانش های بومی مردم مهدیشهر که خاستگاه عشایر سنگسری است در زمینه آب و هواشناسی و پیش بینی هایی که داشتند بسیار جالب توجه بود. در اینجا ابتدا اعتقادات مردم عشایر سنگسری را در خصوص تقسیم بندی های فصل سرما می پردازیم و سپس ادبیات عامیانه مردم این دیار در خصوص میزان اندازه سنجی برف را بیان می کنیم.

در اعتقادات و باورهای قدیم زمستان به دو بخش بزرگ چله بزرگ و چله کوچک تقسیم می شود که چله بزرگ از « اول دیماه تا دهم بهمن ماه » و چله کوچک از« دهم بهمن تا پایان بهمن ماه »است.

 • در زبان سنگسری چله بزرگ را «مس چله» و چله کوچک را « کس چله» می گویند.

قوس: یک ماه پیش از چله بزرگ، «قوس» نام دارد. مردم مهدیشهر اعتقاد دارند در این زمان باید بسیار برف و باران ببارد تا درختان و دشت و صحرا از آب سیراب شوند چرا که اگر در این موقع سال یعنی زمان قوس آب کافی و در اصطلاح سنگسری «قوسی نم» به درختان و دشت و صحرا برسد بهاری پر بار و پر محصول خواهند داشت.

چار چار: تداخل بین چله بزرگ و چله کوچک چار چار نام دارد یعنی 4 روز آخر چله بزرگ و 4 روز اول چله کوچک که جمعا 8 روز می شود سرمای سختی می کند و اوج سرمای زمستان در این زمان اتفاق می افتد. عشایر سنگسری بر این باور بودند چله بزرگ و کوچک دو برادرهستند که با هم زور آزمایی و قدرت نمایی می کنند تا سرمای بیشتری از خود نشان دهند در این بین چله کوچک زورش بیشتر است و سرمای سخت تری را به نمایش می گذارد.

همچنین برادر کوچک تر یعنی چله کوچک به برادر بزرگتر یعنی چله بزرگ که سرمای زیادی نکرده کنایه می زند و می گوید: اگر جای تو بودم چنان سرما می کردم که حتی پیرزن در پای کرسی و بزغاله ای که در شکم مادرش هست را از شدت سرما می کشتم اما حیف که به سمت گرما می روم و به بهار متصل می شوم.

اجوک و بجوک: اجوک و بجوک در اواخر زمستان است که هوا که دارد رو به گرمی می رود به ناگاه سرد می شود. مردم مهدیشهر و عشایر سنگسری اعتقاد داشتند: پیرزنی نزد یکی از پیغمبران می رود و از آبستن نشدن شترهایش در زمان سرما گلایه می کند ( شترها در زمان سرما آبستن می شوند)، پیغمبر هم دعا می کند تا هوا سرد شود و بنابراین هوا 5 روز سرد می شود و شترهای پیر زن نیز آبستن می شوند. مردم مهدیشهر این زمان را «پیر شکینی چله» هم می گویند

اما بخش جالبی از فرهنگ سنگسری ها مربوط به اندازه سنجی آنها به میزان برفی که می باریده است که در ادامه توجه شما را به این معیاری که سنگسری ها داشتند جلب می کنیم.

آرد د پاشته: این اصطلاح زمانی به کار می رود که کمترین مقدار برفی باریده باشد یعنی مقدارش همانند آردی که با تکان دادن جوال به زمین می پاشند است.

زمین اسپی وا کرد: این اصطلاح زمانی به کار می رود که برف کمی باریده در حدی که فقط قشر نازکی از برف بر روی زمین قرار می گیرد و زمین را سفید می کند. 

ک پ لق : این اصطلاح زمانی به کار می رود که به اندازه 3 تا 4 سانتی متر برف باریده است. «ک پ لق»  به معنی یک رد پاست.  یعنی میزان برف تنها به اندازه رد پا انداختن بر روی برف است.

 فیفه دم: این اصطلاح زمانی به کار می رود که به اندازه 8 الی 10 سانتی متر برف باریده است یعنی به اندازه ای که وقتی برف ها پارو می شود در پارو به صورت پر جمع شود که به آن «فیفه دم» یعنی "سر پارو" می گویند.

زمانی که بارش برف به اندازه «فیفه دم» می رسید لازم بود پشت بام منازل را پارو کنند که در اصطلاح سنگسری می گفتند «بون لوی شو» یعنی به اندازه ای برف باریده که باید به پشت بام رفته و برف ها را پارو کرد.

ک زونه: «ک زونه» یعنی تا زانو. این اصطلاح زمانی به کار می رود که به اندازه نیم متر برف باریده است که تقریبا تا زانوی فرد می رسد.

تا کمر: اگر یک متر برف می بارید، تقریبا تا کمر فرد می رسید و می گفتند تا کمر برف باریده است.

تا قد: اگر بیش تر از یک متر و نیم برف می بارید می کفتند تا قد برف آمده.

به گزارش مرآت، در گذشته بارش برف زیاد بود و به طبع آن نیز برف زیادی در منطقه سردسیر مهدیشهر می باریده و در طول سال 3 الی 4 نوبت برف های یک متری می باریده است. طبق گفته قدیمی ها در گذشته های دور بارش برف در طول پاییز و زمستان در این منطقه به حدی بود که تقریبا 40 بار برای پارو کردن برف ها اقدام می کردند.

همانگونه که مستحضرید یکی از عوامل اصلی بروز آتش سوزی در جنگلهای  شمال کشور را پدیده فون یا گرمباد دانسته اند بیشتر مطالعات چنین استنباط کرده اند که پرفشار سیبری عامل اصلی در بروز پدیده فون است که با گسترش زبانه ای از آن بر روی دریای خزر و وجود مراکز کم فشار روی دامنه های کوه ، شیب فشار لازم برای ایجاد باد را فراهم می کند

از طرفی  عده ای دیگر در پژوهشهای خود نشان داده اند با اینکه در تحقیقات قبلی نقش پرفشار سیبری در انتقال هوا و بروز گرم باد موثر دانسته شده است ولی بررسی مولفه های باد گویای آن است که حرکت جنوبغربی باد از سطح زمین تا ترازهای بالا و انتقال هوا از جنوب به شمال کوههای البرز بدون تاثیر مستقیم پرفشار برودتی موسوم به سیبری انجام می شود

 

تبلیغات

شبکه های اجتماعی

http://rozup.ir/view/810299/9230559772.gif

http://s6.uplod.ir/i/00778/43e800wl6r7x.png

http://s6.uplod.ir/i/00709/29rl02y97jvi.png

پیش بینی

http://www.jetplan.com/weather/data/maps/mesatir00.gif
نقشه پوشش ابر و رعد(صورتی) در خاورمیانه
http://8pic.ir/images/abq0y3fo32rpnmdakci9.png
نقشه تراکم ابرها در دریای خزر

http://rozup.ir/view/217897/2081983335.png

وضعیت  فعلی قرار گیری جبهه های هوا

http://rozup.ir/view/554996/4232322568.png

پیش بینی فصلی

http://www.irimo.ir/far/parameters/weather/themes/saman/images/far/bulletin/khabarpishfasli.jpg

خبرنامه پیش بینی فصلی- شهریور1396

تبلیغات

آرشیو

درباره ما

هواشناسی کاسپین
به نام خدا در این مکان به بررسی اخرین وضعیت آب هوایی رشت و شهرهای سواحل کاسپین ودیگر رخدادهای هواشناختی میپردازیم.امید بر آن است با مشارکت شما عزیزان و استفاده از دیدگاهای زیبایتان پیش بینی هایمان را دیقیق تر کنیم.

ارتباط با مدیر

ارتباط با مدير

نظرسنجی

بنطر شما پاییز 96 و زمستان 96 چگونه خواهد شد؟

1-پیش بینی کدوم سایت در مورد بارش برف دقیق تر است؟؟
2-بهترین سایت هواشناسی شمال کشور از دید شما از لحاظ عملکرد در یکی دو سال اخیر کدام است؟؟
3-تا چه اندازه از عملکرد هواشناسی کاسپین از بدو تاسیس تا اکنون رضایت دارید؟