close
تبلیغات در اینترنت
هواشناسی کاسپین - 95

ما را دنبال کنید

جستجوگر

هشدار هواشناسی


  اطلاعیه 96/09/27

ورود به انجمن

عضویت

  عضويت سريع

  نام کاربری :
  رمز عبور :
  تکرار رمز :
  ایمیل :
  نام اصلی :
  کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد

تبلیغات

آمارگیر

 • :: آمار مطالب
 • کل مطالب : 381
 • کل نظرات : 2251
 • :: آمار کاربران
 • افراد آنلاين : 2
 • تعداد اعضا : 287
 • :: اطلاعات شما
 • آي پي : 54.224.2.123
 • مرورگر :
 • سيستم عامل :

هواشناسی گیلان ، مازندران و گلستان درسترین و بهترین پیش بینها در این سایت

http://www.rozblog.com/admin/attachment/caspianweather/9_38632_0.gif

تبلیغات

تبلیغات

جبهه های سرد
جبهه سرد است مانند یک گوه پیشرفت از هوای سرد، با لبه نازک از گوه ورود اولین. شیب جبهه سرد معمولا تند است که باعث ایجاد آب و هوا ناگهانی و گاهی شدید است. از آنجا که یک جبهه سرد دامنه های دور از جهت آن است که به رفت و آمد است، توجه کمی وجود دارد قبل از آن می رسد.شکل 1F - مقطع جبهه سرد است. توده هوای سرد به یک توده هوای گرم حرکت می کند، فشار هوای گرم به سمت بالا. مرز بین هوای سرد و هوای گرم است که سطح سرد پیشانی نامیده می شود. همانطور که هوای گرم را در امتداد مقابل این سطح افزایش می یابد، آن را به شکل ابر و باران. در این مثال، پیش رو هوای گرم از جلوی گرم در حال حرکت در یک مسیر متفاوت، بنابراین وجود خواهد داشت یک تغییر قابل توجهی در باد.جبهه گرم
شیب جبهه گرم در جهتی در حال حرکت، با بالاترین قسمت از ورود اولین و پایین ترین (نزدیک ترین زمین) از ورود آخرین. به عنوان گرم airovertakes هوای سرد، شروع طولانی، صعود مداوم و بیش از آن.
ابرهای
سیروس باریک (و یا "دم مادیان") در بالای شیب است اولین نشانه این که یک
جبهه گرم است نزدیک، و ارائه هشدار پیش که پایه آن از جلو در راه است اما
هنوز هم یک راه خوب است. شیب یک جبهه گرم است که معمولا بسیار کم عمق تر از یک جبهه سرد، گسترش تا آنجا که چند صد کیلومتر و آوردن بارش مداوم تا 24 ساعت.شکل 1G - جنبش از یک جبهه گرم. دو دیدگاه مختلف از یک جبهه گرم، هر دو در حال حرکت از x به y. طولانی، ابر بزرگ در طول جلو وجود داشته باشد، و باران در حال سقوط به همراه بسیاری از پایان دادن به عقب.

شکل 1H مراحل توسعه یک نما پایین -. مراحل مختلف توسعه یک کم جلو.

در طي اواسط هفته جاري پر ارتفاع جنب حاره اي در مقايسه با آخر هفته، در وضعيت ضعيف تري قرار دارد. اين شرايط به دليل استقرار يك الگوي بلاكينگ در شبه جزيره اسكانديناوي بوده كه در جانب شرقي خود سبب تقويت منطقه كم ارتفاع بر روي جنوب روسيه، آسياي ميانه، خزر و كشور تركيه شده است كه سبب عقب نشيني نسبي ضلع شمالي پر ارتفاع بويژه در غرب خاورميانه شده است. اين وضعيت را مي توان در موقعيت خطوط پربند 582 ژئوپتانسيل دكامتر مشاهده نمود. در طي اواخر هفته جاري، با تضعيف ناحيه كم ارتفاع مستقر در آسيانه ميانه و جايگزيني آن با پشته پر ارتفاع عرض هاي شمالي ضمن تقويت و گسترش پرفشار جنب حاره اي خاورميانه همپيوندي بين پر ارتفاع هاي مذكور ديده مي شود.

با توجه به موقعيت پر بند 582 ژئوپتانسيل دكامتر حد بيروني (شمالي) پرفشار جنب حاره اي در اواخر هفته به عرض هاي شمالي تر در ناحيه غربي خاورميانه گسترش بيشتري پيدا خواهند نمود، ضمن آنكه ضلع شرقي آن تضعيف نسبي مي يابد.

مقايسه راستاي محور پرارتفاع در بين 2 بازه زماني مذكور نشان دهنده آنست كه در اواسط هفته جاري محور پشته پر ارتفاع محدود به نواحي جنوبي كشور بوده ليكن در واخر هفته با بسط و گشترش پرفشار جنب حاره اي محور اصلي آن از مركز كشور عبور كرده و هسته مركزي آن بر روي ارتفاعات مركزي رشته كوه زاگرس مستقر مي گردد.


[​IMG]
شكل 1. ناهنجاري نرمال شده ارتفاع ژئوپتانسيل تراز 500 ميلي بار راست روز جمعه 17 مرداد و چپ دوشنبه 13 مرداد 93​با توجه به توضيحات فوق، بر اساس اطلاعات مدل هاي پيش يابي، دماي بيشينه يا حداكثر در طي روز دوشنبه در بخش هاي غربي و با شدت كمتر نواحي از نوار شمالي كشور نسبت به متوسط نرمال بلند مدت كمتر بوده اما در اواخر هفته با حركت محور پشته پر ارتفاع به عرض هاي بالاتر افزايش دماي ملموسي در نواحي غربي و شمالي كشور در پيش خواهد بود بطوري كه حد متوسط دماي بيشينه در روز جمعه 17 مرداد در بخش هاي غربي و شمالي كشور بالاتر از ميزان نرمال بلند مدت دوره مشابه قرار خواهد گرفت.

[​IMG]
شكل 2. ناهنجاري دماي هوا ساعت 16:30 در سمت راست جمعه 17 مرداد و چپ دوشنبه 13 مرداد 93​با توجه به شرايط انتقال رطوبت از دريا به خشكي در بخش هاي جنوبي كشور و صعود مكانيكي آن بر روي ارتفاعات زاگرس جنوبي طي روزهاي آينده تا اواخر هفته وقوع بارش هاي رگباري، شديد و كوتاه مدت در مناطقي همچون غرب استان كرمان، شرقي فارس، شمال استان هرمزگان و نواحي جنوبي استان يزد خواهيم داشت. اين بارش ها به همراه رعد و برق در يك بازه زماني كوتاه روي مي دهند لذا امكان آبگرفتگي معابر عمومي و سيلابي شدن مسيل هاي نواحي گفته شده وجود خواهد داشت بيشينه بارش 102 ساعت آينده در اين بخش از كشور به ميزان 35 الي 40 ميلي متر مي باشد.

[​IMG]

 

شكل 3. ناهنجاري نرمال شده آب هاي قابل بارش و فشار سطح دوشنبه 13 مرداد 93​


در نواحي شرقي استان مازندران، استان گلستان و به شكل خفيف نواحي از استان خراسان شمالي تا اواخر وقت روز سه شنبه 14 مرداد رگبار و رعد و برق هاي موقتي خواهيم داشت.

[​IMG]
شكل 4. مجموع بارش 102 ساعت آينده (اينچ)​

طبق اخرین نقشه ها و تصاویر دریافتی از ماهواره همچنان هوای گرم و خشک بی بارش بر روی نوار شمالی کشور دیده میشود

-تصویر دما بر اساس کلوین تا 15 اوت یا بعبارتی 24 مرداد:


http://8pic.ir/images/ztdv63d0s7q3hmoi9we2.png

همچنین آنومالی مثبت بارشی برای شهرهای سواحل در نقشه ها دیده نمیشه!

چون کاهش دمایی مشاهده نمیشه!

 

 

http://8pic.ir/images/tfhazxn8tiil6z5a20ax.png

ولی از اواخر آگوست و اوایل و اوسظ سپتامبر روزهای خوبی رو خواهیم دید!


و در اخر پیش بینی 7 روزه ای رشت وساری و گرگان:


http://8pic.ir/images/lppyvi8fnm15jdizdknn.png

http://8pic.ir/images/263dveg7kpb608zcqnus.png
http://8pic.ir/images/q9kz1rdgdlbw3izqtwiq.png

 

 


بر اساس نقشه هاي پيش يابي، طي 7 روز آينده شكل گيري و استقرار تدريجي يك پر ارتفاع ديناميكي (ناهنجاري مثبت ارتفاع) را بر روي شبه جزيره اسكانديناوي و شمال اروپا پيش بيني مي شود، كه حداكثر ميزان ناهنجاري در آن به بيش از 8 + متر مي رسد. اين سامانه در واقع ايجاد يك شرايط بند آئي (Blocking) را در مقياس وسيع ايجاد خواهد نمود بطوريكه در جانب غربي (چپ) آن استقرار كم ارتفاع جنوب گرينلند و نيمه شمالي اطلس غرب اروپا را تحت تاثير خود قرار داده و در جانب شرقي (راست) آن حاكميت كم ارتفاع آسيانه ميانه و درياي خزر را سبب خواهد شد.

در زير پر ارتفاع مذكور الگوي شبه دو قطبي ديده مي شود به طوريكه يك فرود كم عمق بر روي شرق مديترانه، تركيه و درياي سياه ديده مي شود اين وضعيت با تضعيف ضلع شمالي پر ارتفاع جنب حاره اي در غرب خاورميانه همراه بوده لذا پر ارتفاع خاورميانه راستاي محور جنوب غربي _ شمالي به خود خواهد گرفت.

[​IMG]

 

[​IMG]


با طرز قرار گيري محور پرارتفاع در هفته پيشرو استقرار شرايط اوج نزول هوا به همراه وجود فشار كمتر از نرمال كمفشار فصلي (حرارتي) در سطح زمين، شرايط گرمتر از نرمال را بر روي دامنه هاي شرقي _ جنوبي رشته كوه زاگرس و دامنه هاي البرز شرقي خواهيم داشت. بنابر اين دماي هوا 7 روز آتي در اين نواحي بالاتر از حد متوسط نرمال دوره بلند مدت مشابه پيش بيني مي شود.

بر طبق مدل هاي ميانگين دماي 7 روز آينده، نقطه داغ (Hot Spot) در هفته پيشرو بر روي نواحي غربي استان كرمان، جنوب يزد و ارتفاعات البرز شرقي در شمال استان سمنان با ناهنجاري دماي بين 6.5 الي 7 درجه سليوس پيش بيني مي شود.

در كل دامنه هاي شرقي و جنوبي رشته كوه زاگرس و دامنه هاي شرق رشته كوه البرز كه عمدتا ناحيه مثلث مركزي كشور را تشكيل مي دهند، نسبت به مناطق ديگر از ناهنجاري مثبت دمايي بالاتري برخوردار خواهند بود.

در نوار شرقي و برخي نواحي غربي كشور دما در هفته پيشرو در حالت نرمال مي باشد.

در سواحل سيستان و بلوچستان و غرب هزمرگان دماي هوا تا حداكثر 2.5 الي 3 درجه سليوس خنك تر از حد نرمال بوده و در سواحل شرقي خزر اين ميزان حداكثر به 1.5 الي 2 درجه سلسيوس مي رسد.

http://8pic.ir/images/rhn0jfvidcq70uae8hme.png
در طي هفته آينده بارش هاي سطح كشور در 3 قلمرو شمال غربي، شمالي و جنوبي تقسيم مي شود:

 • در قلمرو شمال غربي بارش هاي رگباري خفيف عمدتا در بعد از ظهرها و اوايل شب در نواحي شمالي استان هاي آذربايجان غربي، شرقي و اردبيل خواهيم داشت اين بارش ها در بازه زماني 10 الي 13 مرداد در اين نواحي روي خواهند داد. حداكثر بارش در اين قلمرو بين 3.5 الي 5 ميلي متر پيش بيني مي شود.
 • در قلمرو شمالي بارش ها در ارتفاعات جنوبي استان مازندران و غرب استان گلستان با بيشينه 12 الي 15 ميلي متر در طي 10 الي 14 مرداد پيش بيني مي شود.
 • در قلمرو جنوبي بارش ها از شدت بيشتري برخوردار بوده در نيمه شرقي _ جنوبي استان فارس، شرق استان بوشهر، غرب كرمان، جنوب يزد و نقاط جنوبي استان سيستان و بلوچستان رگبار و رعد وبرق هاي همرفتي ناشي از جريانات موسمي دريا به خشكي در بازه زماني 10 الي 13 مرداد با بيشينه بارش 15 الي 17 ميلي متر پيشرو خواهد بود.

http://8pic.ir/images/lmkcnkfe5v8yldok767o.png

تبلیغات

شبکه های اجتماعی

http://rozup.ir/view/810299/9230559772.gif

http://s6.uplod.ir/i/00778/43e800wl6r7x.png

http://s6.uplod.ir/i/00709/29rl02y97jvi.png

پیش بینی

http://www.jetplan.com/weather/data/maps/mesatir00.gif
نقشه پوشش ابر و رعد(صورتی) در خاورمیانه
http://8pic.ir/images/abq0y3fo32rpnmdakci9.png
نقشه تراکم ابرها در دریای خزر

http://rozup.ir/view/217897/2081983335.png

وضعیت  فعلی قرار گیری جبهه های هوا

http://rozup.ir/view/554996/4232322568.png

پیش بینی فصلی

http://www.irimo.ir/far/parameters/weather/themes/saman/images/far/bulletin/khabarpishfasli.jpg

خبرنامه پیش بینی فصلی- شهریور1396

تبلیغات

آرشیو

درباره ما

هواشناسی کاسپین
به نام خدا در این مکان به بررسی اخرین وضعیت آب هوایی رشت و شهرهای سواحل کاسپین ودیگر رخدادهای هواشناختی میپردازیم.امید بر آن است با مشارکت شما عزیزان و استفاده از دیدگاهای زیبایتان پیش بینی هایمان را دیقیق تر کنیم.

ارتباط با مدیر

ارتباط با مدير

نظرسنجی

بنطر شما پاییز 96 و زمستان 96 چگونه خواهد شد؟

1-پیش بینی کدوم سایت در مورد بارش برف دقیق تر است؟؟
2-بهترین سایت هواشناسی شمال کشور از دید شما از لحاظ عملکرد در یکی دو سال اخیر کدام است؟؟
3-تا چه اندازه از عملکرد هواشناسی کاسپین از بدو تاسیس تا اکنون رضایت دارید؟